joomla templates
Home  /  Kilka porad...  /  5 rad na początke


Planowanie ślubu: kilka poczatkowych porad które ułatwią ci wesele i ślub.


Chcesz mieć pewność, że wszystko będzie zapięte na ostatni guzik ? Przeczytaj wskazówki i informacje weselne i ślubne, które młoda para powinna znać !


Planując swój ślub, są rzeczy, które dobrze jest wiedzieć. Następnie, są rzeczy, które trzeba wiedzieć - tak istotne, że każda panna młoda, po ich usłyszeniu pomyśli  "Cieszę się, że ktoś mi to powiedział… " . Jeśli zastanawiasz się, czy coś jeszcze trzeba wiedzieć  (nawet jeśli masz już wszystko pod kontrolą), sprawdź nasze niezbędne rady dobrego zaplanowania ślubu.

1. Przyjazd gości weselnych – ile i jaka sala

Zawsze na początek po wymyśleniu daty ślubu należy sporządzić listę gości. Wiadoma sprawa – zapraszam tyle gości na ile nas stać. Bez wątpienia całą najbliższa rodzinę trzeba zaprosić, ale w kwestii znajomych sprawa staje się skomplikowana. Tu należy uwzględnić kilka elementów: z jak daleka będą goście – czy będzie niezbędny nocleg, ewentualny odwóz gości po weselu – jeżeli tak to ile trzeba będzie mieć kierowców którzy będą w stanie sprawnie odwozić gości po weselu, czy też będzie to wynajęty bus/autobus o konkretnej godzinie; czy sala weselna na której planujemy wesele jest w stanie obsłużyć tak wielkie wesele i czy nie będzie problemów z dostawieniem kilku stołów w razie potrzeby ? Doliczyć również trzeba ilość miejsc dla obsługi wesela ( zespół muzyczny, fotograf ślubny i weselny, kamerzysta, dodatkowa usługa barmańska – bardzo modna w ostatnim czasie, kierowcy i t d… Przy tym etapie niezbędna jest kalkulacja kosztów (zaproszeni goście stanowią większość całkowitego kosztu wesela), ale o kosztach wesela i ślubu mowa będzie w dalszej części artykułu. 

Wniosek :  Utwórz listę gości ślubu i zastanów się których gości zaprosić a których nie.


2. Zbadaj datę ślubu

Warto wiedzieć z wyprzedzeniem, jeżeli data ślubu wypada w tym samym dniu co konferencji handlowej wielkich firm w twojej okolicy, wydarzenia artystyczne, koncerty w twoim mieście – to wszystko może wpłynąć na dostępność noclegów dla swoich gości czy też w skrajnych przypadkach mogą być zablokowane drogi z powodu np. przebiegu wyścigu kolarskiego odbywającego się w weekend.

Wniosek : Sprawdź na portalach internetowych swojego miasta/wsi czy nie będzie w danym okresie jakiś wydarzeń.


3. Matka natura prawdę Ci powie.

Zwracaj uwagę na pogodę i inne potencjalne kłopoty. Jeżeli chcesz zorganizować wesele w stylu amerykańskim na otwartej przestrzeni, czy pod namiotem ważne jest sprawdzenie prognoz pogody długoterminowej. Modne są wesela pod namiotami – na otwartym powietrzu aczkolwiek trzeba wiedzieć że w namiocie zawsze jest cieplej i duszniej – tu kwestia doboru odpowiedniego namiotu z odpowiednimi przelotami powietrza – najlepiej sprawdzić osobiście taką ofertę w jakiś upalny dzień długo przed weselem i ślubem jeżeli zdecydujemy się na tak odważny krok jak wesele na świeżym powietrzu. W kwestii pleneru fotograficznego – nie martw się na zapas. Twój fotograf na pewno w przypadku brzydkiej pogody zaproponuje Ci aby sesja weselna odbyła się w inny dzień który dopasuje się do waszych potrzeb. Tak samo jeżeli wesele odbędzie się np. w kwietniu – w tym okresie plener nie jest jeszcze zbyt atrakcyjny i pogoda jest w kratkę. Warto poczekać np. do „majówki” ażeby zieleń nabrała kolorów, i na spokojnie przemyśleć jeszcze wszelkie niezbędne elementy dotyczące wymarzonej sesji weselnej, i pleneru fotograficznego.

Wniosek : Pogody nie przeskoczysz, ale możesz kierować swoimi decyzjami i marzeniami np. plener weselny na otwartym powietrzu ? Jeżeli to jest wymarzony element wesela warto pomyśleć czy nie przesunąć terminu wesela na miesiąc nie koniecznie z literką „r” ale na równie ciepły i bardziej przewidywalny. Decyzja pozostaje w twoich dłoniach.


4. Sprawdź swoje konto

Napisz na kartce jaką kwotę chcecie przeznaczyć na wesele – 10, 20,40, 80 tysięcy. Przemyśl tą kwestię bardzo dobrze i zastanów się czy jest to kwota którą chcesz przeznaczyć na wesele jest wystarczająca? Czy chcesz aby na weselu był fotograf i kamerzysta? Czy bardziej ci zależy na zdjęciach czy na filmie. A może i na tym i na tym a zaoszczędzisz na innych elementach – detalach których nie będzie pamiętał nikt po ślubie i weselu – np. podziękowania dla gości – ciasteczko lub czekoladka w małym ozdobnym kartoniku – koszt kilkaset złoty które warto będzie dodać do innych elementów.

Wniosek: Na tym etapie nie zamartwiaj się o takich detalach jak czekoladka dla gości, czy wypuszczenie gołębi weselnych po ślubie w kościele– tylko napisz kwotę +/- którą chcesz przeznaczyć  i wypisz wszystkie najważniejsze elementy podczas ślubu i wesela – koszt sali, ilość gości, zespół muzyczny, fotograf, kamerzysta, transport, noclegi dla gości weselnych – wszystko mniej więcej, ale zawsze z zaokrągleniem do góry.


5. Podaj dalej

Niech jeden sprzedawca prowadzić do drugiego. Twój fotograf ślubny może powiedzieć, która kwiaciarnia oferuje dobrą cenę za strojenie sali a jaki zespół z praktyki może polecić na wesele.

Wniosek : Nie od dziś wiadomo że poczta pantoflowa jest najlepszym elementem z którego się korzysta –tutaj nie należy lekceważyć wszelkich porad najbliższych. 

 

Jeżeli przebrniesz przez  te 5 rad sumiennie to masz już mocną podstawę aby zacząć działać dalej z planami ślubno – weselnymi. Jeszcze bardzo dużo innych spraw będzie do załatwienia jak np. omówienie szczegółów z fotografem weselnym i ślubnym, czy wybrać miejsce do wymarzonego pleneru. Te i inne pomocne rady na temat wesela i ślubu znajdą w kolejnych artykułach w których będą porady jak szczegółowo rozplanować budżet weselny czy jak porozsadzać gości na sali – czy zrobić to w sposób zorganizowany czy liczyć że goście rozejdą się po sali i sami rozsiądą się według własnych upodobań i t d. Ale nie martw się – od czegoś trzeba zacząć !


 

Dzisiaj odpiszemy na twoją wiadomość. Prosze o podanie daty wesela, adresu e-mail i numeru telefonu kontaktowego

LoginS5 Register

*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.